Zmieniamy klimat Twojego ogrodu
Sosna
Pinus cembra (sosna limba)
Drzewo o powolnym tempie wzrostu i początkowo stożkowatym pokroju. Dorasta do 3 – 4 m wysokości po 30 latach. Pędy sztywne, wzniesione. Igły zielononiebieskie, dość sztywne, zebrane po pięć. Wymagania glebowe i wilgotnościowe przeciętne lecz preferuje gleby żyzne i wilgotne. Jest odporna na silny wiatr, choroby, szkodniki i zanieczyszczenia. Wybitnie światłolubna. Polecana do małych ogrodów, alpinariów i jako soliter.
Pinus densiflora (sosna gęstokwiatowa) UMBRACULIFERA
Odmiana o spłaszczonej, półkulistej koronie, dorastająca do 1 m w wieku 10 lat. Igły jasnozielone, zebrane po dwie. Pędy wzniesione, wiosną pokryte są drobnymi, fioletowymi szyszkami. Wymagania glebowe i wilgotnościowe małe; światłolubna. Polecana do ogrodów skalnych, japońskich i na wrzosowiska.
Pinus heldreichii (sosna bośniacka) COMPACT GEM
Piękna, karłowa forma sosny o pokroju stożkowym. Dorasta do 1,5 m wysokości w wieku 10 lat. Pędy krótkie, sztywne, ciasno osadzone. Igły żywozielone, długie, sztywne i gęsto pokrywające pędy. Wymagania wilgotnościowe i siedliskowe małe; roślina światłolubna. Do sadzenia w małych ogrodach i na miejsca eksponowane.
Pinus heldreichii (sosna bośniacka) SATELLIT
Kolumnowa odmiana, początkowo wolniej rosnąca. Osiąga 2,5 m wysokości w wieku 10 lat. Igły długie, sztywne, gęste i ciemnozielone. Pędy grube i sztywne, świecznikowato wygięte ku górze. Wymagania glebowe i wilgotnościowe małe; wystawa nasłoneczniona. Polecana do małych ogrodów, na szpalery lub jako pojedyncze egzemplarze.
Pinus heldreichii (sosna bośniacka) SMIDTII
Karłowa, kulista forma sosny o bardzo wolnym tempie wzrostu. W wieku 10 lat ok. 0,3 m średnicy i wysokości. Pędy sztywne i krótkie. Igły krótsze, sztywne i jasnozielone. Wymagania siedliskowe niewielkie, nie lubi gleb wilgotnych. Polecana na słoneczne wrzosowiska, do ogrodów skalnych i donic.
Pinus mugo (sosna górska, syn. sosna kosodrzewina)
Krzaczasta forma sosny o powolnym wzroście, po 30 latach osiąga ok. 2 m wysokości i szerokości. Odznacza się dużą zmiennością. Pędy krótkie i wzniesione. Igły ciemnozielone, sztywne, czasem lekko skręcone, zebrane po dwie. Wymagania siedliskowe bardzo małe – sadzone nawet na wydmach. Światłolubna. Do sadzenia w ogrodach skalnych, do wzmacniania skarp oraz do pojemników.
Pinus mugo (sosna górska, syn. sosna kosodrzewina) GNOM
Gęsta, kulista forma, w starszym wieku stożkowa, osiągająca w wieku 10 lat ok 1 m średnicy. Igły długie, ciemnozielone do 5,5 cm długości. Wymagania glebowe i wilgotnościowe małe, ewidentnie światłożądna. Polecana do alpinariów, pojemników i na wrzosowiska.
Pinus mugo (sosna górska, syn. sosna kosodrzewina) HUMPY
Odmiana o bardzo wolnym wzroście i niskim, krzaczastym pokroju. Osiąga 0,3 m wysokości i 0,5 m szerokości. Igły krótkie, ciemnozielone, zebrane po dwie. Wymagania glebowe i wilgotnościowe bardzo małe. Polecana do małych ogrodów i alpinariów.
Pinus mugo (sosna górska, syn. sosna kosodrzewina) MOPS
Karłowa, kulista forma kosodrzewiny o powolnym tempie wzrostu, osiągająca po 10 latach ok. 0,5 m średnicy. Igły zielononiebieskie, zebrane po dwie. Wymagania siedliskowe jak u gatunku. Polecana na wrzosowiska, do małych ogrodów i ogrodów skalnych oraz do pojemników.
Pinus mugo (sosna górska, syn. sosna kosodrzewina) KOBOLD
Gęsta, zwarta i płaskokulista odmiana o powolnym tempie wzrostu. Po 10 latach osiąga 0,8m szerokości przy 0,6 m wysokości. Igły zielone, proste, zebrane po dwie. Ma małe wymagania w stosunku do podłoża lecz jest światłolubna. Do sadzenia w pojemniki, do ogrodów skalnych i na wrzosowiska.
Pinus mugo (sosna górska, syn. sosna kosodrzewina) OPHIR
Początkowo kulista, potem krzaczasta forma kosodrzewiny. W wieku 10 lat dorasta do 0,5 m wysokości i 0,7 m szerokości. Igły latem prawie zielone, zimą żółtocytrynowe, zebrane po dwie. Wymagania siedliskowe niewielkie, jest światłolubna. Polecana do małych ogrodów, ogrodów skalnych i donic.
Pinus mugo (sosna górska, syn. sosna kosodrzewina) WINTERGOLD
Krzaczasta forma sosny o powolnym tempie wzrostu, osiągająca w wieku 10 lat ok. 0,5 m wysokości i 1 m szerokości. Igły latem są jasnozielone, zimą złocistożółte. Wymagania co do podłoża ma małe, ewidentnie światłolubna. Do sadzenia w małych ogrodach, na wrzosowiskach i do ogrodów skalnych.
Pinus nigra (sosna czarna)
Gatunek pospolity, szybko rosnący, osiągający po 30 latach ok. 10 m wysokości. Tworzy ciemne, szerokoparasolowate korony. Kora starych egzemplarzy ciemna i spękana. Igły ciemnozielone, sztywne, zebrane po dwie. Szyszki jasnobrązowe. Ma małe wymagania glebowe i wilgotnościowe i jest odporna na zanieczyszczenia powietrza. Do sadzenia w parkach i zieleni miejskiej w nasłonecznione miejsca.
Pinus nigra (sosna czarna) BREPO ‘PIERRICK BREGON’
Piękna, karłowa forma sosny o półkulistym kształcie. Osiąga w wieku 10 lat około 0,5 m średnicy; przeważnie szczepiona na pniu. Pędy krótkie, sztywne i gęste. Igły ciemnozielone. Wymagania siedliskowe jak u gatunku. Polecana do uprawy w pojemnikach, do małych ogrodów i na wrzosowiska.
Pinus nigra (sosna czarna) PYRAMIDALIS
Piramidalna, drzewiasta odmiana o średnim tempie wzrostu, w wieku 30 lat dorasta do 6 m wysokości. Pędy sztywne, ułożone pionowo. Igły ciemnozielone, długie, zebrane po dwie. Wymagania glebowe i wilgotnościowo niewielkie. Światłolubna. Polecana do małych ogrodów, do sadzenia pojedynczo i w szpalery.
Pinus parviflora (sosna drobnokwiatowa) GLAUCA
Wolno rosnąca, drzewiasta odmiana o nieregularnym pokroju, osiągająca po 30 latach 4-6 m wysokości. Igły niebieskozielone, cienkie, skręcone, dosyć sztywne, zebrane po pięć. Cechą charakterystyczną są bardzo wcześnie pojawiające się szyszki
Pinus strobus (sosna wejmutka) GREQ
Karłowa, kulista forma sosny o powolnym wzroście, po 10 latach osiągająca ok. 1 m średnicy. Igły srebrzystozielone, długie, wiotkie i delikatne, zebrane po pięć. Wymagania siedliskowe małe, światłolubna. Polecana do pojemników, do ogrodów skalnych i na wrzosowiska.
Pinus strobus (sosna wejmutka) HORSFORD
Jedna z piękniejszych odmian o kulistym kształcie i bardzo powolnym wzroście. W wieku 10 lat dorasta do 1 m. Igły srebrzystozielone, krótsze, wiotkie i delikatne, zebrane po pięć. Wymagania glebowe i wilgotnościowe małe; na miejsca słoneczne. Do sadzenia małych ogrodach, na wrzosowiska, do ogrodów skalnych i do donic.
Pinus strobus (sosna wejmutka) RADIATA
Spłaszczona, zaokrąglona odmiana o powolnym tempie wzrostu, osiągająca w wieku 10 lat ok. 1 m szerokości. Igły długie, niebieskozielone, miękkie, zebrane po pięć. Wymagania glebowe i wilgotnościowe małe, może rosnąć w półcieniu. Do sadzenia w pojemniki, na wrzosowiskach i do ogrodów skalnych.
Pinus silvestris (sosna pospolita)
Rodzime drzewo iglaste dorastające do 35 m. Pokrój luźny, szerokostożkowy, później parasolowaty. Igły sinozielone, zebrane po dwie w pęczku. Wymagania glebowe i wilgotnościowe małe, gatunek wybitnie światłożądny. Wrażliwy na zanieczyszczenia powietrza. Polecany do nasadzeń naturalistycznych i krajobrazowych.
Pinus silvestris (sosna pospolita) FASTIGIATA
Drzewo o pokroju kolumnowym, wolno rosnące, w wieku 30 lat osiąga ok. 6 – 8 m wysokości przy 1 – 1,5 m szerokości. Gałęzie sztywne, pionowo ułożone wzdłuż pnia. Igły niebieskawe, zebrane po dwie. Wymagania glebowe i wilgotnościowe małe. Na miejsca słoneczne w małych ogrodach, na wrzosowiska i do ogrodów skalnych. Wrażliwy na zanieczyszczenia powietrza.
- Pinus cembra (limba)
- P. densiflora (gęstokwiat.) UMBRACULIFERA
- P. densiflora (gęstokwiat.) OCULUS-DRACONIS*
- P. heldreichii (bośniacka) COMPACT GEM
- P. heldreichii (bośniacka) SATELLIT
- P. heldreichii (bośniacka) SMIDTII
- Pinus mugo (górska)
- Pinus mugo (górska) GNOM
- Pinus mugo (górska) HUMPY
- Pinus mugo (górska) KOBOLD
- Pinus mugo (górska) LAURIN
- Pinus mugo (górska) MOPS
- Pinus mugo (górska) OPHIR
- Pinus mugo (górska) WINTERGOLD
- Pinus nigra (czarna)
- Pinus nigra (czarna) BREPO
- Pinus nigra (czarna) PYRAMIDALIS
- Pinus parviflora (drobnokwiat.) NEGISHI
- Pinus uncinata (hakowa) GRÜNE WELLE
- Pinus sylvestris (pospolita)
- Pinus sylvestris (pospolita) FASTIGIATA